نفس بکش

دیشب شبکه ی نسیم داشت یه برنامه نشون می داد که درباره ی استان خراسان شمالی بود و هر چی مهمون دعوت می کردن هم خراسانی بودن.یه گروه موزیک آورده بودن که خواننده شون محلی میخوند و چند تا خانم هم تو گروه بودن که حدس میزنم نوازنده بودن.یکی شون هم خیاط لباسای محلی شون بود.اون قدر برام جالب بود که بعد از مدت ها نشستم پای تلویزیون.

محسن میرزاده

دستمالی که دستش بسته بود رو نشون دادم و از خانواده پرسیدم میدونستین حتی این دستمالا هم تو مد اسم دارن؟اسمش بانداناست.همون موقع مجری به همون دستمال اشاره کرد و خواننده هه راجع بهش توضیحات جالبی داد.فکر کردم اگه این مدل برنامه ها زیاد بشه آدم چقدر چیز یاد میگیره.مثلا من اصلا نمیدونستم ریشه ی کُرمانج های خراسان از ارومیه میاد و چرا اومدن به سمت شمال شرق ایران،تا وقتی که مهمون برنامه توضیح داد دلیلش دفاع از کشور بوده و تو زمان صفویه به دستور شاه اتفاق افتاده.همش هم به این خاطر که کردها آدمای شجاع و جنگجویی بودن.

حین دیدن برنامه همش حس می کردم دارم شبکه ی استانی میبینم و به خانواده گفتم و اونا هم همین حس رو داشتن.چیز جالبی که در مورد لباساشون وجود داشت این بود که لباس ها رو به همون صورت سنتی قدیم استفاده نکرده بودن،بلکه یه المان هایی رو استفاده کرده بودن.مثلا پارچه ی مخمل قرمز-که پارچه ی سنتی لباس هاشونه- برای جلیقه که حاشیه ش رو با عکس سفره ی سنتی کُرمانج و منجوق تزئین کرده بودن.

+ژانر جنگ توی کتاب چقدر میتونسته جذاب باشه و من نمیدونستم.دارم یه کتاب جدید میخونم و نگاه جدیدی به جنگ و ملیت و مرز پیدا میکنم.اگه این قرصای آدم ریلکس کُن بذارن.


موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۷/۰۱/۱۷
نیمچه مهندس ...

نظرات  (۵)

من یکم پارو فراتر بزارم... گاهی وقتی به نقاط مختلف همین کشور میری و اخلاق و اداب و رسومشون میبنی ، از تفاوت ها، از رفتارها، از چیزایی که نمیدونستی، حس میکنی کلا به یه کشور دیگه وارد شدی...
میدونی که نوع دیدت به همه چی خیلی ظریف و خاصه؟
پاسخ:
من زیاد مسافرت نرفتم اما تو همین استان خودم کاملا حرفت رو حس کردم،دیدم.
نه،تا حالا کسی بهم اینو نگفته بود.
فکر کنم برای من فرقی نمی‌کنه تو چه سرزمینی زندگی کنم
مرزها معنی خاص ندارن برام
پاسخ:
منم مثل توام
اما وقتی مورد تبعیض و بی مهری از طرف دیگران قرار بگیری به خاطر این که از ملیت اونا نیستی یا داری از امکانات اونا استفاده می کنی اون وقت ترجیح میدی همون جایی زندگی کنی که قبلا بودی و مرز برات معنی دار میشه.
اسم برنامه؟ اسم کتاب؟
برنامه ایرانگرد هم خیلی عالیه. 
پاسخ:
اسم برنامه اگه اشتباه نکنم وقتشه بود.مهمونی هم که ازش نوشتم محسن میر زاده.
کتاب هم صداهایی از چرنوبیل،تاریخ شفاهی یک فاجعه ی هسته ای نوشته ی سوتلانا آلکسیویچ.مترجمش سمانه پرهیزکاریه و به نظر من ترجمه ی روانی داشت.
اگه ایرانگرد همونه که آقای میلانی اجراش می کرد باید بگم یه دوره ای آرزوم بود شغلم مثل اون باشه.هنوزم آرزومه.
خیلی بهتر از کار میلانیه به نظر من. خیلی تخصصی تر و هدفمندتر .
پاسخ:
پس واجب شد ببینمش.کدوم کانال میذاره؟
تو عید بود کانال 1 و شبکه مستند  ولی سی دی هاش رو می شه از بیرون خرید  به صورت مجموعه می فروشن، مجموعه ایرانگرد
پاسخ:
ممنون،تو سایت شبکه هاشون هم سرچ میکنم ببینم هست یا نه.