نفس بکش

یک شهر و چند برخورد

پنجشنبه, ۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۱۳ ب.ظ
1-دفعه ی قبل که رفتم مشهد و حرم امام رضا صندل پام بود.قاعدتا بی جوراب.دم در اون خانومه بعد از گشتنم زل زده بود به صورتم.
+چیه؟
کفشت.
+خب؟
جوراب نداری.
+مشکلش چیه؟
حرومه!نباید روی پات دیده بشه.
دیگه نگم براتون که چی بهش گفتم و رفتم داخل.نمیفهمم چرا از خودشون فتوا میدن.اصلا چطور جرات میکنن این کار رو کنن؟فکر نمی کنن کسی اصلا احکام ندونه و با این حرف شون به اشتباه بیفته و مسئولیتش با اوناست؟اصلا چرا کسی رو میذارن اونجا که هیچی بلد نیست؟؟
زیارت که تموم شد و اومدیم بیرون رفتیم بستنی بخوریم.چند تا دختر هم سن و کوچیک تر از من اونجا بودن.چادر سفید پوشیده بودن و کلی سعی می کردن که نگهش دارن.گفتن یه خانومی بهشون گفته اگه تو مشهد چادر نپوشن میان میکنن شون تو گونی و میبرن!بهشون گفتیم همچین نیست و چادر فقط واسه ورود به حرمه.موندم واقعا باور کرده بودن؟یا ملت رو اسکل کرده بودن؟اگه واقعا باور کرده بودن بسیار ساده بودن و اینطوری تنها سفر کردن اصلا براشون امن نبود.
2-این بار مردم بسیار مهربان بودن و سفر هم بسیار راحت و دل انگیز بود.به راه آهن که رسیدم دیگه طاقت نداشتم.فوری پریدم تو دستشویی.وقتی داشتم میومدم بیرون رو پله ها یه آقا رو دیدم که داشت میومد تو دستشویی زنانه.یه لحظه موندم.خانم پشت سریم سریع تر عمل کرد و گفت اینجا زنونه س و رفت.داشتم فکر می کردم یعنی واقعا تابلو به اون بزرگی و روشنی که به سه زبان زنده ی دنیا نوشته توالت زنانه رو ندیده بود؟!
با دو تا اتوبوس خودمو رسوندم خونه ی خاله م و بیست دقیقه هم پیاده روی از سر کوچه داشتم.ساعت چند؟ده شب.کاری که عمرا تو شهر خودمون بشه انجام داد و راحت بود.تازه از نظر خاله م منطقه شون آدمای بدی داره و امن نیس.
آدمایی که تو حس مهربون بودن افراد در این سفر نقش داشتن:آقای مهماندار قطارِ خوش برخورد،راننده اتوبوسی که شیفتش تموم شده بود و منو راهنمایی کرد کدوم اتوبوس سوار شم،منشی مطب حکیم(قبلا راجع بهش نوشتم) که یادش بود من اهل کدوم شهرم و در حالی که نوبت نداشتم بهم نوبت داد و با تشکر از خاله ی همیشه مهربان ( و حتی گاهی زیادی مهربان و از خود گذشته).
مشهد تازه چند وقته تاکسی آنلاین اومده.اسنپ و تاچسی و امثال اون.وقتی منتظر اتوبوس نشسته بودم یه بازاریاب شون اومد سراغم و گفت اگه برنامه رو نصب کنم اولین سرویس رایگان خواهد بود.نمیدونم چرا بی هیچ دلیلی رد کردم.نه ترس داشتم،نه بی اعتمادی.هیچی.مطلقا حسی نداشتم.الان فکر میکنم فقط واسه این بود که میخواستم شهر رو بیشتر ببینم. و آدما رو.
موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۶/۰۶/۰۹
نیمچه مهندس ...

نظرات  (۷)

یعنی اشتباه بوده حرفش؟ اشکال نداره روی پا دیده بشه؟ 
پاسخ:
البته که اشتباس.همه جا گفتن دست از مچ به پایین و پا از مچ به پایین دیده بشه اشکال نداره.همین طور قرص صورت
زیارتتون قبول باشه
پاسخ:
متشکرم
ولی سرچ که کنی درمورد نظر مراجع همشون این حکمو درست میدونن
من هم خیلی زیاد شنیدم تا حالا

توی قرآنم، هرجایی که درمورد حدود حجاب گفته، فقط اون دست ها از مچ به پایین و قرص صورتو نام برده. حرفی از پا نزده
پاسخ:
چیزی که من نوشتم در مورد حدود حجاب برای نماز خوندنه.در مورد حجاب با این که خوندم ولی الان دقیق یادم نیست.
زیارت قبول.
اون دو جایی که باید عکس العمل نشون می دادید و ندادید به نظر بیشتر ناشی از انفعال هست تا دلیل دیگه.
یعنی دیر عمل می کنید، اینو چون خودم هم اینطور هستم میگم :)

پاسخ:
اولی رو که واقعا شوکه شدم ولی دومی دقیقا عکس العملم همین بود.یعنی انفعالی در کار نبود.
سلام
زیارتتون قبول
اون خانم از خودش فتوا نداده، بلکه درست گفته. پیش نامحرم فقط گردی صورت و دستها تا مچ مجاز هست که دیده بشه. اما برای نماز مجازه که پاها هم تا مچ بیرون باشه. این نکته همیشه باعث به اشتباه افتادن عده ای میشه که فکر میکنن دیدن پا توسط نامحرم بلامانعه! اما اینطور نیست و فقط برای نمازه، اون هم درصورتیه که نامحرمی در اون مکان حضور نداشته باشه که اگه باشه باید پاها رو هم پوشوند :)
به هر مرجع و رساله و سایتی هم که رجوع کنی همینو میگن
پاسخ:
امام رضا محرمه بابا:)
من تا الان تو رساله مطلبی راجع به حجاب ندیدم.با این حال رفتم دوباره نگاه کردم و فقط تو مجموعه ازدواج،مطلبی با عنوان احکام نگاه کردن بود که اون جا هم فقط در حد یه بند نوشته بود:حجاب واجب پوشاندن مو و بدنه و لباس خاصی توصیه نشده جز این که نازک و تنگ نباشه و به شکلی باشه که گردی صورت و دست ها تا مچ دیده بشه کافیه.در مورد پا چیزی ننوشته و من نمیدونم باید بنا بر این بذارم که منظورش پوشوندنش بوده یا نپوشوندن.
ولی در مورد نماز اون چیزی که نوشتی درسته.
خب وقتی گفته گردی صورت و دستها تا مچ یعنی هر چی غیر از این باید پوشیده بشه، دیگه تک به تک که اسم نمیبرن اینو بپوشون اونو بپوشون!
پاسخ:
من اینطوری فکر نمیکنم.تو رساله ها خیلی چیزا هست که نوشته فلان چیز اینطوری باید باشه ولی معنیش این نیست که نمیتونه طور دیگه ای نباشه.نمیدونم تونستم منظور رو برسونم یا نه.
خودت میگی گفته گردی صورت و دستها تا مچ! واضحتر از این نمیتونه باشه
شما توقع داری مثلا بگه زانو و گردن و ساعد دست و ساق پا و چه و چه رو باید پوشوند؟؟؟
دارید مغلطه میکنید، اگه نه واضح و مبرهنه که وقتی گفته میشه گردی صورت و دستها تا مچ مجازه یعنی بقیه غیرمجازه
این یه نمونه:
https://article.tebyan.net/223995/حد-پوشش-زن-در-نگاه-قرآن-و-تاریخ

و این:
https://article.tebyan.net/185113/پوشاندن-روی-پا-درمقابل-نامحرم

فکر نمیکنم دیگه شکی باشه
پاسخ:
به نظر میرسه من نتونستم منظورمو برسونم.پس بیخیالش میشم.
کلا حرف من دو چیز بود:اونقدری که الان دارن به حجاب گیر میدن خود قرآن در موردش نسبت به چیزای دیگه آیه نداره.
اونقدری که به زنها گیر میدن به مردها گیر نمیدن.یعنی همه انتظار دارن یه زن حجاب کامل داشته باشه تا مردی به فساد کشیده نشه و کسی کمترین حدی که یه مرد باید رعایت کنه یعنی نگاه رو ازش انتظار نداره.
چیز دیگه ای که باید بهش توجه کرد عرف هر جامعه هست.مثلا یه جاهایی عرف اینه که چادر بپوشی،جای دیگه عرف اینه که پیراهن بپوشی.البته منظورم این نیست که با عرف خودت پاشی بری حرم!